Tarihçesi / Hakkında
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Tarihçesi / Hakkında  (Okunma sayısı 1895 defa)

Koray ÖZEN

  • Yönetici
  • Teknik Destek
  • *****
  • İleti: 256
  • www.Tohumcular.com www.facebook.com/EgeTohum
Tarihçesi / Hakkında
« : 27 Nisan 2012, 15:44:12 »

ÇOMÜ Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi,

11.07.1992 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu’nun 3837 Sayılı Kanunun Ek 21. maddesine göre 1992 yılında kurulmuştur. 1995-1996 eğitim-öğretim yılında Bahçe Bitkileri ve Zootekni Bölümleri’ne öğrenci alarak öğrenime açılmıştır. Eğitim-öğretime iki yıl süreyle Üvecik’te bulunan Yahya Çavuş Kampüsünde, 1997-1998 öğretim yılından itibaren Çanakkale merkezindeki Terzioğlu Kampüsünde Meslek Yüksekokulu binalarında devam etmiştir. 2001-2002 öğrenim yılından itibaren ise Terzioğlu Kampüsünde bulunan kendi binasında öğrenime devam etmektedir.

Yaklaşık 13 000 m2 kapalı alana sahip Fakülte binası amfi ile birlikte 18 adet derslik, 1 adet kütüphane ve okuma salonu, 1 adet konferans salonu, 12 adet laboratuar, 1 adet bilgisayar laboratuarı ve 1 adet öğrenci kafeteryası ile donatılmıştır. Dersliklerin tamamında slayt, tepegöz, sinevizyon, video ve televizyon gibi görsel araçlardan yararlanma olanağı bulunmaktadır.
Fakültemizdeki eğitim öğretimde özellikle ders uygulamaları ve araştırma projelerinin yürütülmesi ve öğrenci tezlerinin yapılmasında Üniversitemizin değişik yerleşkelerinde bulunan birimlerden yararlanılmaktadır. Bu birimlerde bölgede tarım ve hayvancılığın geliştirilmesinde, kısa sürede uygulamaya aktarılabilecek çalışmaların yanında, bilime yenilik getirme, uluslar arası normlara uygun araştırmalar da yürütülmektedir. Araştırma ve Uygulama Birimlerinde, sulu tarıma yönelik araştırmalar yapılabilmektedir. Bölgede yetiştirilebilecek meyve, sebze, bağ, tarla ve yem bitkileri tür ve çeşitlerinin belirlenmesi, en fazla ekimi ve üretimi yapılan ürünlerde ekim zamanı, toprak işleme, gübre dozu, bitki sıklığı, hasat zamanı ve şekilleri gibi çalışmalara ağırlık verilerek yeni tür ve çeşitlerin belirlenmesi yanında yeni tarım teknikleri de saptanarak üreticilerimize aktarılmaktadır. Elde edilen bulgular, öğrencilerimize de önemli kaynak bilgiler sunmaktadır. Zootekni Bölümünce ise Saanen gibi üstün verim özelliklerine sahip keçi ırkının populasyonu hızla artırılmaya çalışılmakta, üreticiye damızlık sunumu da gerçekleştirilmektedir.

Dardanos Araştırma ve Uygulama Birimi. 350 dekar araziye sahip olan bu birimde ağırlıkla sosyal tesisler yer almaktadır. Geriye kalan 160 dekarlık alan, sulu ve kuru tarıma uygun tür ve çeşitlerin geliştirilmesi, ileri tarım tekniklerinin araştırılması amacıyla değerlendirilmekte, sosyal tesisleri ile öğrencilerimize staj ve kamp olanakları da sunmaktadır.

TETAM Araştırma ve Uygulama Birimi. Bu birimimiz Merkez Sarıcaeli köyünde bulunmaktadır. Yaklaşık 250 dekarlık alana sahip olan birimimizde; ağıl, kümes gibi hayvansal üretim tesisleri bulunmaktadır. Tesislerde, Türk Saaneni keçi ırkı yetiştirilmektedir. Bölgenin damızlık süt keçisi gereksinimi bu birimimizden karşılanmaktadır. Tesisler dışında kalan arazide yem bitkileri yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Son Güncelleme: Cuma, 09 Mart 2012 09:21
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2012, 15:48:02 Gönderen: Koray ÖZEN »

 

Bu sayfa 0.048 saniyede 21 sorgu ile oluşturulmuştur
Copyright © 2012 Ege Tohum Resmi Sitesi. Her hakkı saklıdır .