Tarihçesi / Hakkında
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Tarihçesi / Hakkında  (Okunma sayısı 2036 defa)

Koray ÖZEN

  • Yönetici
  • Teknik Destek
  • *****
  • İleti: 256
  • www.Tohumcular.com www.facebook.com/EgeTohum
Tarihçesi / Hakkında
« : 25 Nisan 2012, 01:49:34 »


Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi 17 Kasım 1958 tarihinde öğretime açılmıştır. Land-grant tipi üniversite misyonuna uygun olarak, 1961 yılında Fakülte bünyesinde “Zirai Araştırma Enstitüsü” adıyla, 1984 yılında “Tarımsal Araştırma ve Yayım Merkezi” adını alan özel bir birim oluşturulmuştur. Diğer taraftan kuruluşundan kısa bir süre sonra ABD-Nebraska Üniversitesi ile 10 yıllık işbirliği yapan fakülte, çok sayıda öğretim elemanının karşılıklı değişiminde büyük bir başarı sağlamış, özellikle Nebraska Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, fakültemizin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuşlardır. Son dönemlerde ise ABD Ohio State Üniversitesi ve New York Üniversiteleri (SUNY) ile benzer bir program başlatılmış ve her yıl belli sayıda öğretim elemanımızın kısa dönemlerle bu üniversitelerde bilimsel çalışmalar yapmasına fırsat sağlanmıştır. 
 
Fakülte, kuruluşundan günümüze kadar aralıksız eğitim-öğretim, araştırma ve yayım faaliyetleriyle önemli hizmetler sunmuş ve sunmaya devam etmektedir. Kuruluşundan kısa bir süre sonra da lisans üstü öğrenime başlayarak ülkemizin ihtiyacı olan ihtisaslaşmış meslek adamı ve özellikle daha sonra kurulmuş olan üniversitelerde görev alan çok sayıda bilim adamının yetiştirilmesinde önemli bir hizmet yapmıştır. Fakülte 10.000’in üzerinde Ziraat Yüksek Mühendisi, Ziraat Mühendisi, Gıda Mühendisi ve Peyzaj Mimarı mezun etmiş; çok sayıda ders notu, ders kitabı ve makale yayınlamış; bilimsel kongre ve sempozyumlar düzenlemiştir. Lisans düzeyindeki mühendislik öğretiminin yanı sıra, lisansüstü düzeyde yüksek lisans ve doktora öğrenimini Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde sürdürmektedir. 
 
Fakülte, yaklaşık 12.500 dekarlık arazi üzerinde kurulan  Uygulama Çiftliğinde modern tarımsal faaliyetleriyle yöre çiftçilerinin, uygulama ve stajlarla da öğrencilerin yeni bilgi ve yöntemlerle donatılmasını sağlamaktadır.


Neden Fakültemiz?
Ülkemizin tarım eğitiminde en köklü fakültelerinden biri olma gururuna sahip olduğu için,
Çağdaş uygarlık yolunda bir eğitim anlayışı olduğu için,
Tarım bilimine olan katkısını ulusal ve uluslararası düzeyde sergilediği için,
Öğrencilerine, teknolojinin olanaklarını kullanarak, sahip olduğu fiziki alt yapı ve güçlü öğretim kadrosu ile ufku açık bir eğitim sunduğu için,
Ülke tarımına, yol gösteren ve çözümler üreten gençler kazandırdığı için,
Girişimcilik yeteneği yüksek, kendi işini kurabilecek bilgiyle donatılmış Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı Programlarında yetişmiş mezunlar verdiği için,
Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören tüm öğrencilerimiz gibi, sizi de Atatürk Üniversiteli olma ayrıcalığını yaşamak için fakültemize bekliyoruz.

 

Bu sayfa 0.099 saniyede 24 sorgu ile oluşturulmuştur
Copyright © 2012 Ege Tohum Resmi Sitesi. Her hakkı saklıdır .