Türktob Başkanı Yıldırım Gençer'den "Hibrit Tohum" Açıklaması
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Türktob Başkanı Yıldırım Gençer'den "Hibrit Tohum" Açıklaması  (Okunma sayısı 1324 defa)

Koray ÖZEN

  • Yönetici
  • Teknik Destek
  • *****
  • İleti: 256
  • www.Tohumcular.com www.facebook.com/EgeTohum

.
Türktob Başkanı Gençer'den "Hibrit Tohum" Açıklaması

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, "Hibrit çeşit ve tohumlukların genetik yapısı değiştirilmiş bitki çeşitleri ve GDO'lu tohumluklar ile hiçbir şekilde ilgisi ve benzerliği yoktur."

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, "Hibrit çeşit ve tohumlukların genetik yapısı değiştirilmiş bitki çeşitleri ve GDO'lu tohumluklar ile hiçbir şekilde ilgisi ve benzerliği yoktur. Hibrit çeşit ve tohumlukların herhangi bir sağlık riski taşıması söz konusu değildir" dedi.

TÜRKTOB Başkanı Gençer, yaptığı yazılı açıklamada, sebze-meyve ve tohumculuk hakkında halkın yanlış bilgilendirildiğini belirtti. Son yıllarda vatandaşın meyve-sebze tüketimini sınırlayıcı etkisi olan ve tohumculuk sektörünü de ilgilendiren yanlış ve yanlı bilgilerin gündeme geldiğini ifade eden Gençer, "Milyonlarca üreticimizin ekmeği ile oynanıyor" dedi.


Gençer, Türkiye'de GDO'lu tohumlukların üretiminin yapılmadığını belirterek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 1999 yılında çıkarılan İthalat Genelgesi ile Türkiye'de GDO'lu tohumluk ithal edilmesinin yasaklandığını hatırlattı. Türkiye'de hiçbir zaman GDO'lu bitki çeşitlerinin yetiştirilmesine ise izin verilmediğini belirten Gençer, "GDO tohumluk üretimi, ithalatı ve kullanımı ile ilgili tüketicilerimiz emin olmalıdır. Türkiye'de kullanılan tohumlukların ve üretilen bitkisel ürünlerin tek bir gramı bile GDO'lu değildir. Yurt içinde üretilen tohumlukların GDO'lu olmasına imkan yoktur. Zira GDO'lu tohumluk olması için Türkiye'de GDO'lu bitki çeşitleri olması gerekir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Türkiye'de üretilen tohumlukların her türlü denetim ve kontrolü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.


"HEPİMİZ HİBRİTİZ"


Kamuoyunda hibrit (melez) tohumlukla GDO'nun karıştırıldığını, bu durumun da halkı sebze-meyve tüketmekten soğuttuğunu açıklayan Gençer, şunları kaydetti:

"Anası ve babası belli olan veya bilinen bir tohumluktur. Bu tohumluğun elde edilmesi için aynı türe ait olan bir kısım bitkiler ana, bir kısım bitkiler ise baba olarak kullanılır. Ana ve baba ebeveynlerin ayrı ayrı çoğaltılması ve melezlenmesi sonucunda hibrit çeşit meydana çıkar. Hepimiz bir anne babadan olduğumuza göre, hepimiz hibritiz aslında. Hibrit tohumluklar günümüzde tüm dünya ülkelerinde kullanılmaktadır. Hibrit çeşitler başta çoğu sebze bitkileri, mısır, ayçiçeği, kolza, pamuk, şeker pancarı, çeltik ve sorgum gibi türlerde yaygındır. Hibrit çeşit ve tohumlukların genetik yapısı değiştirilmiş bitki çeşitleri ve GDO'lu tohumluklar ile hiçbir şekilde ilgisi ve benzerliği yoktur. Hibrit çeşit ve tohumlukların herhangi bir sağlık riski taşıması söz konusu değildir."

Tohumculuk sektörünün gün geçtikçe büyüdüğünü vurgulayan Gençer, "Türkiye'ye bir kısım sebze ve tarla bitkisi tohumluğu ithal edildiği doğrudur ancak bu durum yalnızca belirli bitki türlerine ait belirli tohumluk sınıfları için geçerlidir" dedi.

Gençer, ihracatın ithalatı karşılama oranının yaklaşık yüzde 63 olduğunu ifade ederek, ithal edilen tohumların bir kısmının ihracat amaçlı üretim için kullanıldığını, sektörün 76 milyon nüfusu, 30 milyon yabancı turisti doyurduktan sonra 120 milyon dolarlık ihracat yaptığını, Türkiye tohumluk ithalatının toplam ithalat içindeki payının on binde 7'den daha az olduğuna dikkat çekti. - Ankara
İhlas Haber Ajansı  23 Mart 2013 Cumartesi

 

Bu sayfa 0.063 saniyede 21 sorgu ile oluşturulmuştur
Copyright © 2012 Ege Tohum Resmi Sitesi. Her hakkı saklıdır .