"Erzurumlular organik tarım ve hayvancılıkla kalkınabilir"
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: "Erzurumlular organik tarım ve hayvancılıkla kalkınabilir"  (Okunma sayısı 1680 defa)

Koray ÖZEN

  • Yönetici
  • Teknik Destek
  • *****
  • İleti: 256
  • www.Tohumcular.com www.facebook.com/EgeTohum
"Erzurumlular organik tarım ve hayvancılıkla kalkınabilir"
 Uluslararası Organik Tarım Federasyonu (IFOAM) Başkanı Bernard Geier, Erzurumluların organik tarım ve hayvancılıkla kalkınabileceğini söyledi.Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği (DATÜB) ile Erzurum Organik Tahıl Üretcileri Birliği (EOTÜB) tarafından Ticaret ve Sanayi Odası Çok Amaçlı Salonunda çiftçi ve besicilere yönelik, 'Organik tarım' konulu program düzenlendi.


Doğu Anadolu Bölgesi'nin ve Erzurum'un sosyo- ekonomik kalkınmasının sac ayaklarından birisinin organik tarım ve hayvancılık olduğu bildirildi.


Uluslararası Organik Tarım Federasyonu (IFOAM) Başkanı Bernard Geier, günümüz insanının kimyasal katkılarla beslendiğini ve bunun da insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini söyledi.


Geier, dünyada organik tarım ve hayvancılığa dönüşün başladığını bunun ise gelecek kuşaklar adına sevindirici olduğunu kaydetti.


Erzurum'un organik tahıl üretimi ve hayvancılıkta büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve bunun değerlendirilmesinin gerektiğini ifade eden Geier, “Organik tarım, süt ve hayvancılık için Erzurum dünyanın en şanslı illerinden birisi. Mevcut iklim ve coğrafi şartların organik tarım için müsait olduğu bir yer dünyada çok nadir. Günümüz insanı artık organik, yani doğal beslenmek istiyor. Erzurumlu çiftçi ve besiciler mevcut potansiyeli iyi kullanması halinde sosyoekonomik olarak kalkınmalarına ivme kazandırabilirler. Günümüzde genetiğiyle oynanmış, GDO'lu besinlerden insanlık kaçmaya başladı. Bu da organik tarım ve hayvancılık için büyük bir nimet.” diye konuştu.ÜRÜNÜMÜZ VAR LOBİMİZ YOK

DATÜB ile EOTÜB Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Ilıcalı, Erzurum'da dünyanın en büyük ortaklı organik tarım üreticiler birliğine sahip olduklarını öne sürdü.


Ilıcalı, Erzurum'da son yıllarda organik tahıl üretiminin yanı sıra hayvancılık ve süt üretiminde önemli bir atılım gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Ürünlerine uluslar arası pazarda yer bulabilmek için güçlü bir lobinin desteğine ihtiyaç duyduklarına dikkat çeken Ilıcalı, "Organik, et, süt ve tahılımızı var. Ancak bunu Avrupa'da pazarlayacak, tanıtacak güçlü bir lobimiz yok. Lobi faaliyetleri olmadan da ürettiğiniz organik tahıl ve hayvancılıktan da kazanç sağlalamıyorsunuz." şeklinde konuştu.


 

Bu sayfa 0.04 saniyede 23 sorgu ile oluşturulmuştur
Copyright © 2012 Ege Tohum Resmi Sitesi. Her hakkı saklıdır .