Organik Gıdaların Normal gıdalardan bir farkı yok Araştırması ŞOK YARATTI!
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Organik Gıdaların Normal gıdalardan bir farkı yok Araştırması ŞOK YARATTI!  (Okunma sayısı 2063 defa)

Koray ÖZEN

  • Yönetici
  • Teknik Destek
  • *****
  • İleti: 256
  • www.Tohumcular.com www.facebook.com/EgeTohum

Son zamanların sağlıklı yaşam trendi haline gelen organik gıdaların sanılanın aksine sağlık açısından elle tutulur bir yararı olmadığı ortaya çıktı. 


Amerikalı araştırmacıların yaptığı bir çalışmaya göre doğal yöntemlerle üretilen yiyeceklerle yoğun tarım yapılarak elde edilen ürünler arasında besin değeri açısından çok büyük bir fark yok. The Times gazetesinin haberine göre; organik gıda ile ilgili yapılan en kapsamlı araştırma olan bu çalışmanın sonucuna göre organik yiyeceklerin bilinen diğer yiyeceklere göre daha sağlıklı olduğunu gösteren bir kanıt da yok. 


Haberde tüketicilerin organik ürünlere yönelmelerinin başlıca sebeplerinden birinin sağlık sorunları olduğu belirtiliyor. Ancak 237 kişi üzerinde yapılan incelemelerde, organik gıdaların gerçekten sağlığa yararlı olduğuna dair bir bulguya rastlanmadı. 


Araştırma sonuçlarında kimyasal gübre ve tarım ilaçlarıyla yetiştirilen ürünlerin organik olanlarla benzer besleyici öğeler içerdiği yer alıyor. Bunun yanı sıra organik şekilde beslenen insanlarla organik olmayan şekilde beslenenler karşılaştırıldığında ise benzer vitamin düzeyi ve sağlık problemlerine rastlanmış. 


Araştırmayı yürüten Stanford Üniversitesi'nden Crystal Smith-Spangler, "Bazıları organik yiyeceklerin her zaman daha sağlıklı ve besleyici olduğunu düşünüyor. Bu şekilde bir bulguya rastlamadığımıza pek de şaşırmadık." şeklinde konuşuyor. 


The Times'daki habere göre endüstriyel gıdaların sağlık riskini artırdığı şeklindeki iddialar da sağlam bir temele dayanmıyor. Organik gıdalarda tarım ilacına daha az rastlansa da tamamen içermemesi gibi bir durum söz konusu değil. Hatta bu iki tür yiyeceğin içerdiği tarım ilacı seviyesi de güvenli sınırlar içerisinde. 


Organik ve sıradan yiyecekler arasında çok büyük bir farkın olmadığını vurgulayan Standord Sağlık Politikası Merkezi'nden Dena Bravata, "Sağlık açısından etkisini bir yana bırakırsak, sıradan yiyecekler yerine organik yiyecek almak için pek çok sebep var. Bunlar arasında çevresel kaygılar ve tat ile ilgili tercihler gösterilebilir." diyor. Amerikalı araştırmacılar çalışmalarının tüketicilerin daha bilinçli kararlar almasına yardımcı olacağını ifade ediyor.

www.tohumcular.com


Cihan Haber Ajansı

 

Bu sayfa 0.168 saniyede 23 sorgu ile oluşturulmuştur
Copyright © 2012 Ege Tohum Resmi Sitesi. Her hakkı saklıdır .