Tanıtım ve Bölümler
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Tanıtım ve Bölümler  (Okunma sayısı 1725 defa)

Koray ÖZEN

• Yönetici
  • Teknik Destek
  • www.Tohumcular.com www.facebook.com/EgeTohum
Tanıtım ve Bölümler
« : 28 Nisan 2012, 23:15:23 »
ZİRAAT FAKÜLTESİ

Tarihçe:
1995 yılında kurulan Ziraat Fakültesinde eğitim ve öğretim 2002-2003 öğretim yılında başlamıştır. Fakülte ilk mezunlarını 2006 yılında vermiştir.

Amaç:
Bilim ve tekniği toplumun ihtiyaçları doğrultusunda kullanan, kendine güvenli, dürüst, farklı disiplinlerle ortak çalışabilen kişiler yetiştirmek. Bölgesel ve ülkesel kalkınmaya daha çok katkıda bulunmak. 

Hedef:
Ulusal ve uluslar arası düzeyde tercih edilen bir fakülte olmak.

Fiziki İmkanlar:
Fakülte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bağlar kampüsü yerleşkesinde yer almaktadır. Fakültenin , 5 lisans, 1 yüksek lisans dersliği, 1 toplantı salonu, 1 bilgisayar laboratuarı, yemekhane, kantin ve açık spor tesisi bulunmaktadır. Fakültede bitki besleme, kalite, fizyoloji ve tohum besleme laboratuarları bulunmaktadır. Eskişehir merkezde 490000 m2, Mayıslarda 413440 m2 deneme arazisi bulunmaktadır. Bu deneme arazilerinde öğrenciler aldıkları dersleri öğretim elemanları danışmalığında pratiğe aktarabilmekte, düzenli yapılan mesleki uygulamalar, yaz dönemi staj çalışmaları ve lisansüstü eğitimlerde gereksinim duydukları araştırmaları yürütebilmektedirler. Fakültemizde kredili ders seçme sistemi, çift anadal yapma olanağı, yüksek lisans yapma olanağı bulunmaktadır. Fakültenin tüm bölümlerinin öğrenci ve öğretim elemanı değişim programı dahilinde Polonya Lublin Yaşam Bilimleri Üniversitesi ile 2013 yılına kadar öğretim elemanı, lisans ve lisans üstü öğrenci değişimini kapsayan ERASMUS anlaşması vardır.

BAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ

Mevcut Durum:
Bahçe Bitkileri Bölümü 2006 yılında aktif hale geçmiştir. Lisans düzeyinde eğitim-öğretime 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde başlanacaktır. 2008-2009 eğitim-öğretim yılından itibaren yüksek lisans düzeyinde eğitim-öğretime devam edilmektedir.
Bahçe Bitkileri Bölümü meyvecilik, sebzecilik, bağcılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği ve sorunları, seracılık, bahçe ürünlerinin muhafaza ve pazara hazırlanması konuları üzerinde çalışmaktadır. 
Bahçe bitkileri bölümünde 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 2 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Bölüm öğretim elemanlarının yürütücü veya yardımcı araştırıcı olarak yer aldıkları 3 adet BAP projesi 3 adet TÜBİTAK projesi mevcuttur.
ESOGÜ Ziraat Fakültesi Bağlar Yerleşkesi’ nde bölüme ayrılan arazilerde;
20 da muhtelif yumuşak ve sert çekirdekli meyve türlerinden oluşan koleksiyon bahçesi (elma, armut, erik, kiraz, vişne, şeftali, nektarin), 1 da üzümsü meyve (çilek ve ahududu) parseli, 10 da sebze parseli (marul, brokkoli, tatlı mısır, patates) bulunmaktadır. 500 m2’lik plastik sera ve seraya ait 1 adet konteynır mevcuttur. Ayrıca bilimsel çalışmaların laboratuar boyutunda fizyoloji ve moleküler biyoloji laboratuarlarından yararlanılmaktadır. 

ESOGÜ Ziraat Fakültesi Sarıcakaya-Mayıslar Yerleşkesi’ nde Fakültemize ait arazilerde; 15 da zeytin plantasyonu, 10 da muhtelif türlerden oluşan sebze bahçesi ve 200 da kadar muhtelif meyve türlerinden oluşan meyve bahçesi bulunmaktadır.

Sarıcakaya-Mayıslar yöresi iklim koşulları nedeniyle mikroklima özelliğine sahip olup, Ege-Akdeniz iklimine benzer iklim özelliği taşımaktadır. Bu durum Bahçe Bitkileri yetiştiriciliği açısından büyük bir avantajdır.

Vizyon ve Misyon

Vizyonumuz:
Bahçe bitkileri alanında yöremiz, bölgemiz, ülkemiz ve evrensel sorunlara duyarlı yaklaşımlar sergileyen, verdiği eğitimle ulusal ve uluslararası alanda kabul gören teknik elemanlar yetiştiren, araştırmaları ile uluslararası düzeyde tanınan bir bölüm olmak.

Misyonumuz:
Eğitimde, Bahçe Bitkileri alanında çevreye duyarlı, sürdürülebilir tarım esaslarına bağlı, üretim ve yetiştiricilik konularında bilgiye ulaşma ve sentezleyerek kullanabilme yeteneğinde ziraat mühendisleri yetiştirmektir.
Bilimsel araştırmalar boyutunda ise, saha ile entegrasyonunu gerçekleştirmiş, bölgesel sorunlara ve gelişime katkı sağlayacak, yeniliklere öncelik veren, temel araştırmalar yürütmektir.

Eğitim Programları:
Yüksek Lisans Programı (4 yarıyıl, yüksek lisans tezi): Öğrenciye yüksek lisans derecesi sağlar. Öğrenci 21 kredi saatlik dersleri, kredisiz 1 adet seminer sunar. Yüksek lisans tezini hazırlar ve jüri önünde savunur. 

TARLA BİTKİLERİ BÖLÜMÜ

Bölüm Hakkında:
Tarla Bitkileri Bölümü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bağlar kampusü Ziraat Fakültesi yerleşkesinde yer almaktadır. 
Bölümde, tarla bitkileri alanında lisans ve lisansüstü eğitim verilmektedir. Lisansüstü eğitim sonunda, yüksek lisans (tezli) ve doktora dereceleri verilmektedir. Bölüm mezunları, ziraat alanında hizmet veren özel firmalarda, devlet kuruluşlarında, üniversitelerde ve araştırma enstitülerinde istihdam edilmektedirler.

Bölümde tahıllar ve yemeklik tane baklagiller, endüstri bitkileri, çayır-mera ve yem bitkileri alanlarında bitki ıslahı ve agronomisi, bitki ekolojisi, sürdürülebilir tarım, organik tarım, biyolojik çeşitlilik, bitkisel gen kaynaklarının korunması ve diğer konularla ilgili araştırmalar yapılmaktadır.

Tarla Bitkileri Bölümünde 1 doçent, 4 yrd. doçent, 3 araştırma görevlisi ve 1 yüksek ziraat mühendisi bulunmaktadır.

Hedefler:
Tarla Bitkileri Bölümün Hedefleri, 
• Gerek özel gerekse resmi kuruluşların yeterli ve donalımlı eleman ihtiyacını karşılamak üzere lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim vermek, 
• Çiftçilerin ve tarımsal sanayinin ihtiyaçları göz önünde tutularak gerek çeşit gerekse üretim teknikleri ile ilgili karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik araştırmalar yürütmek ve çözümler üretmek, 

Eğitim Programları:
Lisans Programı (8 yarıyıl), Öğrenciye Lisans derecesi ve Ziraat Mühendisi diploması sağlar. Öğrenci 135 (+,- 5) kredi saatlik dersleri ve 50 günlük staj eğitimini tamamlamak zorundadır. 

Yüksek Lisans Programı (4 yarıyıl, yüksek lisans tezi): Öğrenciye yüksek lisans derecesi sağlar. Öğrenci 21 kredi saatlik dersleri, kredisiz 1 adet seminer sunar. Yüksek lisans tezini hazırlar ve jüri önünde savunur. 

Doktora Programı (8 yarıyıl, doktora tezi) Yüksek lisans derecesine sahip adaylar doktora programı için başvururlar. Doktora öğrencileri 24 kredi saat dersleri tamamlayıp yabancı dil bilgisini tamamladıktan sonra doktora yeterlilik sınavında başarılı olmak zorundadırlar. Bir projeye dayalı doktora tezini hazırlayıp jüri önünde savunmak zorundadırlar.

ZOOTEKNİ BÖLÜMÜ
Zootekni bölümünde yüksek lisans düzeyinde eğitim-öğretime devam edilmekte olup, lisans düzeyinde eğitim-öğretime 2011-2012 eğitim-öğretim yılında başlanacaktır. Zootekni Bölümünde 1 profesör,1 doçent, 2 yardımcı doçent ve 2 araştırma görevlisi bulunmaktadır.
Zootekni Bölümü; Hayvan Yetiştirme, Yemler ve Hayvan Besleme ile Biyometri ve Genetik olmak üzere üç anabilim dalından oluşmaktadır. Bölüm çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesi, beslenmeleri ve genetik ıslahlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Zootekni Bölümünün çalışma konuları arasında, büyükbaş (sığır, manda ve at), küçükbaş (koyun, keçi), kanatlılar (tavuk, bıldırcın, hindi, kaz, ördek, devekuşu) ile diğer (arı, tavşan vb.) hayvanların yetiştirilmesi, beslenmesi ve uygulamalı hayvan ıslahı ile ilgili çeşitli araştırmalar, yemler ve alternatif yem kaynakları, hayvancılıkta biyoteknoloji, hayvancılıkta bilgisayar kullanımı, deneme ve planlama, projelendirme, organizasyon, organik tarım, iyi tarım uygulamaları gibi birçok konu yer almaktadır.
Bölümün uygulama alt yapısı olarak; fakülte Bağlar kampüsünde ve Muttalip bölgesinde 50 dekar uygulama alanı bulunmaktadır.

Bu sayfa 0.083 saniyede 17 sorgu ile oluşturulmuştur
Copyright © 2012 Ege Tohum Resmi Sitesi. Her hakkı saklıdır .