Hakkında / Yönetim
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Hakkında / Yönetim  (Okunma sayısı 1786 defa)

Koray ÖZEN

• Yönetici
  • Teknik Destek
  • www.Tohumcular.com www.facebook.com/EgeTohum
Hakkında / Yönetim
« : 27 Nisan 2012, 16:07:32 »
Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi

Ziraat Fakültesi Tarihçesi, Yönetim Kurulu, Fakülte Olanakları...

Ziraat                   Fakültesi,  Güneydoğu   Anadolu  Projesi  (GAP)’ nin bir bölümü                  olan Dicle, Batman Göksu, Kralkızı,  ve   Silvan                    barajlarının   sulama   sahasına giren Diyarbakır’ın halen                  mevcut ve geleceğe   dönük     tarım    potansiyeli                    düşünülerek    11.07.1992   tarih  ve  3837  sayılı  yasa   ile                  kurulmuştur.   Kuruluşu  ile  birlikte  “Tarla Bitkileri                  Bölümü”  açılmış,  1993  yılında  bu   bölüme öğrenci alınarak                  eğitim - öğretime başlanmıştır. Kurucu Dekanımız Prof. Dr.                  Durmuş Ali ATALAY'dır.

Ayrıca                   1995  yılında    Bahçe   Bitkileri,  Bitki  Koruma  ve                    Zootekni  bölümleri   açılmıştır. Ancak Fakültenin                     altyapısı   ve   öğretim  elemanları   yetersiz  olduğundan                   1995 yılında kurulan bu  üç   bölümde eğitim ve öğretim                  yapılmamaktadır. Ziraat Fakültesinde 3 Profesör, 4 Doçent, 17                  Yardımcı   Doçent,  16  Araştırma Görevlisi, 2 Öğretim                  Görevlisi, 1 Uzman, ve değişik birimlerde çalışan 19 adet idari                  ve teknik personel görev yapmaktadır.

Ziraat                   Fakültesi  kurulduktan   hemen  sonra, Diyarbakır ve Güneydoğu                  Anadolu Bölgesi’nin mevcut tarımsal problemlerinin çözümüne  ve                   ileriye  dönük   araştırma  faaliyetlerine başlanmıştır. Bu                  amaçla birçok   projeler  hazırlanarak  değişik  kuruluşlara                   sunulmuştur. Bu projelerden 7 tanesi DPT,  10  tanesi  TÜBİTAK,                  2 tanesi  GAP   İdaresi ve 3 tanesi Dicle Üniversitesi Araştırma                  Fonu tarafından  kabul edilerek maddi yönden  desteklenmiştir.                   Ziraat Fakültesi’nde  ayrıca   15 doktora 21 Yüksek  Lisans  ve                   15   adet   araştırma   olmak  üzere toplam 73  adet  proje                     yürütülmektedir. Bugüne kadar Ziraat Fakültesinde değişik                  konularda 111 çalışma sonuçlandırılarak yayınlanmıştır.

Dicle                  Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü 4.                   mezunları  vermiş  olup,  bugüne kadar Fakülte’ de toplam 118                  Ziraat Mühendisi mezun olmuş, 27  kişi  yüksek   Lisans  yapmış                   ve halen  Tarla  Bitkileri, Bahçe Bitkileri   ve  Bitki  Koruma                   Anabilim Dallarında 21 kişi yüksek lisans devam  etmektedirler.                   2000-2001  Eğitim-öğretim  döneminde Fakültenin Bitkisel Üretim                  Programı ve Tarlama Bitkileri bölümünde toplam 137 lisans                  öğrencisi bulunmaktadır.

Ziraat                  Fakültesi, 2003 yılında kendi binasında hizmet vermeye                  başlamıştır. Fakültemiz inşaatının bir kısmı tamamlanmış olup,                  hizmete başlamıştır. Fakültemiz ek bina inşaatına devam                  edilmektedir. 

FAKÜLTE YÖNETİMİ

Dekan:                  Prof.Dr. F. Kemal SÖNMEZ

Dekan Yardımcısı:                 Yrd. Doç. Dr.                  Cuma Akıncı

Dekan Yardımcısı:                 Doç.Dr. Öner Çetin

Fakülte Sekreteri:                                                                 M. Şah VELİOĞLU

FAKÜLTE YÖNETİM KURULU

ADI SOYADI

GÖREVİ

1

Prof. Dr. F. Kemal SÖNMEZ

Dekan

2

Prof. Dr. Abuzer SAĞIR

Üye

3

Prof. Dr. Yüksel COŞKUN

Üye

4

Prof. Dr. Ali YILMAZ

Üye

5

Doç. Dr. Mehmet BAŞBAĞ

Üye

6

Doç. Dr. İlhan DORAN

Üye

7

Yrd. Doç. Dr. Nihat TEKEL

Üye

FAKÜLTE KURULU

ADI SOYADI

GÖREVİ

1

Prof. Dr. F.  Kemal SÖNMEZ

Dekan

2

Prof. Dr. Abuzer SAĞIR

Bitki Koruma BB.

3

Doç. Dr. Öner ÇETİN

Tar.Yap.Sul. BB.

4

Doç. Dr. Mehmet BAŞBAĞ

Tarla Bit. BB.

5

Doç. Dr. İlhan DORAN

Toprak BB.

6

Doç. Dr. Abdullah SESSİZ

Tar. Mak. BB.

7

Yrd. Doç. Dr. Vedat PİRİNÇ

Bahçe Bit. BB.

8

Yrd. Doç. Dr. Nihat TEKEL

Zootekni BB.

9

Doç. Dr. Süleyman KIZIL

Üye

10

Doç. Dr. Selime ÖLMEZ BAYHAN

Üye

11

Yrd.Doç.Dr.Mehmet YILDIRIM

Üye

FAKÜLTEMİZİN SAHİP OLDUĞU                  İMKANLAR

Ziraat Fakültesi, Dicle                  Üniversitesi kampusu içerisinde 45 dekarlık bir Araştırma                  Alanına, 15 dekarlık bağ alanına , 20 dekarlık meyve bahçesine                  (10 da vişne, 10 da elma- armut), 20 dekarlık damla sulama                  tesisine, 1 traktör, 1 el traktörü, 1 çim biçme makinesi ve 1                  harman makinesine sahiptir.

Ziraat Fakültesi yeni                  kurulduğundan fiziki binaları yeterli değildir. Bu nedenle                  istenilen laboratuarlar kurulamamış, bütün bölümlerin ortaklaşa                  kullandığı bir laboratuar bulunmaktadır. Bu laboratuarda, 1                  azot-protein tayin cihazı, 1 gaz kromotografi cihazı, 2                  inkubator, 1 steril fırın, 2 otoklav (12 ve 75 litrelik), 2                  mikroskop, 10 öğrenci mikroskopu, 1 manyetik karıştırıcı, 1                  termehigrometre, 1 magnetik karıştırıcı, 1 pH metre, 1                  refrektometre, 1 penetrometre, 1 mikropipet, 1 nem ölçme cihazı,                  2 buzdolabı, yeteri miktarda cam malzeme, kimyasal maddeler ve                  besi yerleri bulunmaktadır.

Fakültede eğitim-öğretim,                  iletişim ve enformasyon için gerekli olan alet ve cihazlar                  bulunmaktadır. Bu amaç için 3 tepegöz, 2 slayt gösterme                  makinesi, 1 faks, 2 fotokopi makinesi, 1 ofset baskı makinesi, 1                  epidiyoskop, 3 fotoğraf makinesi, 1 video gösterme cihazı, 1                  televizyon, 1 kamera, 21 bilgisayar ve 12 printer satın                  alınmıştır. Ayrıca ihtiyaç halinde Üniversitemizin diğer                  birimlerinin ve Diyarbakır’da bulunan Tarım ve Köyişleri                  Bakanlığı’na bağlı Araştırma Kuruluşlarının olanaklarından                  yararlanılmaktadır.

Türkiye genelinde Ziraat                  Fakültelerinde eğitim-öğretim yeniden yapılandırılarak, Bitkisel                  Üretim Programı, Hayvansal Üretim Programı, Tarım Teknolojisi                  programı, Gıda Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı konularında                  öğrenci alınmaktadır. Fakültemizde iki yıldır Tarla Bitkileri                  Bölümüne öğrenci alınmamakta, sadece Bitkisel Üretim Programına                  öğrenciler alınmaktadır.

« Son Düzenleme: 27 Nisan 2012, 16:24:07 Gönderen: Koray ÖZEN »

Bu sayfa 0.047 saniyede 16 sorgu ile oluşturulmuştur
Copyright © 2012 Ege Tohum Resmi Sitesi. Her hakkı saklıdır .